A B12 vitamin hiánya – okok, tünetek, következmények, teendők (összefoglaló)

A B12 vitamin hiánya összetett folyamat, és néha igen súlyos tünetek kialakulásához vezet. Az elmúlt 2 évtized során igen sok új információ vált ismertté a B12 vitamin szerepével, illetve a hiánya következtében kialakuló állapotokkal kapcsolatban. Ma már sokkal tisztább képünk van az egész folyamatról, és ez alapján egyöntetűen elfogadottá vált az a vélekedés, hogy a hiányállapot sokkal gyakoribb, mint azt korábban gondoltuk.

Elterjedt gyakorlat a B12 szint meghatározása a vérsavóban. Mai ismereteink szerint azonban a rutin laboratóriumban végzett totál B12 mérés sajnos nem ad valós képet a biológiailag aktív B12 mennyiségéről, és így igen gyakran azt a hamis illúziót kelti, hogy a szervezet elegendő B12-vel rendelkezik. Sokkal pontosabb következtetésekre ad lehetőséget az aktivált B12 meghatározása (holotranscobalamin meghatározás, röviden HTC mérés) – azonban ez a vizsgálat Magyarországon igen kevés helyen elérhető.

A szervezet B12 ellátottságáról a következő laboratóriumi vizsgálatok adnak információt:

  1. Holotranscobalamin szint a vérsavóban (HTC mérés): a legpontosabb érték, ez alapján eldönthető a B12 vitaminellátottság állapota. Kevés laboratórium végzi.
  2. Homocystein szint a vérsavóban (HCy mérés): rutin laboratóriumi vizsgálat, minden nagyobb hazai labor végzi. B12 vitaminhiány esetében a HCy szint magas, esetleg a referencia tartomány felső határának többszöröse, akár tízszerese is lehet.
  3. Össz koleszterin érték a vérsavóban: Általában a HCy szint emelkedése esetén az össz koleszterin érték is magasabb. A koleszterin emelkedésnek azonban nagyon sok más oka is lehet, másrészt a vizsgálatot csak akkor van értelme elvégezni, ha a mintavétel előtti 24 órában állati zsiradékban szegény étrendet tartunk – ellenkező esetben az elfogyasztott koleszterint méri vissza a labor.
  4. Vérkép, és azon belül az átlagos vörösvértest űrtartalom (mean corpuscular volumen, MCV). Amennyiben ez a felső határérték környékén, vagy a felett van, akkor óriás-sejtes (makrociter) vérképzés zajlik.

 

B12 vitamin hiánya miatt kialakuló megbetegedések, tünetek:

  1. Módosult (megromlott) mentális állapot, hanyatló szellemi teljesítmény, esetleg más összetett pszichés zavarok (demencia, depresszió, üldöztetéses téveseszmék, érzékcsalódások, érzelmi labilitás, alvászavar).
  2. Emelkedett homocystein szint és emelkedett össz-koleszterin érték, ezen belül emelkedett LDL-koleszterin szint. Az emelkedett koleszterin szint fokozott kockázatot jelent a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulása vonatkozásában.
  3. Érzészavarok, végtaggyengeség, görcsök, megváltozott (kóros) érzések a bőr felszínén
  4. Az autonóm (vegetatív) idegrendszer működési zavarai (szédülés felálláskor, vizelet / széklet tartási zavar – inkontinencia, impotencia.
  5. Makrociter (kóros, nagy méretű vörösvértesteket eredményező) vérképzés: a vörösvértestek képzésének zavara, ennek következtében vérszegénység, a vörösvértestek átlagon felüli méretűek, és kóros fejlődésűek.
  6. Szemideg sorvadás, makula degeneráció (a szem éleslátás-központjának sorvadásos megbetegedése), szürkehályog
  7. A nyelv felszínének gyulladása, az ízérzés zavara, csökkenése, vagy teljes elvesztése.
  8. Termékenységi zavarok, meddőség
  9. Magzati / újszülöttkori B12 hiány (itt az anyai B12 hiány magzatra kiható következményeiről van szó): elmaradófejlődés, kisebb méretű agyvelő (mikrokefália), etetési nehézségek, fokozott érzékenység, görcsök, akaratlan végtagmozgások.

 

A B12 hiánykialakulásának leggyakoribb okai:

  1. A táplálék nem tartalmaz elegendő B12 vitamint.
    1. Vegetáriánus étrend. Mivel a B12 szinte kizárólag állati eredetű élelmiszerrel tud bejutni a szervezetbe, ezért vegetáriánus, Vegán étrend mellett mindenképpen kialakul a B12 kisebb – nagyobb mérvű hánya.
    2. Iparilag előállított gyengébb minőségű élelmiszer, mely a gyors előállítási folyamat eredményeként jelentősen kevesebb B12 vitamint tartalmaz, mint amennyit korában ugyanez az élelmiszer-típus tartalmazott. Példa erre a baromfiipar által előállított baromfihús, mely sokkal alacsonyabb vitamintartalommal bír, mint a hasonló életkorú, természetes táplálékfelvétel mellett gyarapodó úgynevezett „bio” baromfi.
    3. Anyatejjel hosszasan táplált csecsemő, ha az édesanya B12 vitamin szintje alacsony. Ilyenkor a csecsemő nem jut elegendő B12 vitaminhoz, és kialakulhatnak a néha ijesztő vitaminhiány tünetei, még akkor is, ha az anyánál a b12 hiányt még nem sikerült felismerni.
  2. A táplálékban levő B12 nem tud kellő mértékben felszívódni.
    1. Gyomor hurut (gasztritisz), a gyomor nyálkahártya gyulladása. Ennek sok oka lehet, igen gyakran helicobacter pylori nevű baktérium fertőzés az oka, de lehet más is, például a rendszeres alkoholfogyasztás.
    2. Gyomorsav-csökkentő kezelés (recept nélkül kapható, a gyomorégés csökkentésére szolgáló szerek, illetve az úgynevezett protonpumpa-gátló, vagy H2 receptor blokkoló gyógyszerek) meggátolhatják a tápanyagban levő B12 felszívódását.
    3. Cukorbetegség (diabetes mellitus) kezelésében alkalmazott bizonyos gyógyszerek (orális antidiabetikumok) csökkenti a B12 felszívódását.
    4. Vészes vérszegénység (anemia perniciosa) kialakulásához vezető autoimmun gastritis. Ilyenkor a szervezet a saját gyomornyálkahártya „fali” sejtjei (parietális sejtjei) ellen termel antitestet, és így az egyébként itt termelődő Intrinsic Factor (IF) nem képződik elegendő mennyiségben, és kialakul a vitamin hiánya.
    5. A gyomor részleges, vagy teljes hiánya, pl. gomor bypass műtét után – sebészi beavatkozás eredményeként a B12 felszívódás zavara alakulhat ki, a sósav és/vagy az Intrinsic Factor termelés zavara miatt. Ilyenkor a B12 felszívódási zavar állandósul, folyamatos kezelést igényel.
    6. A csípőbél (ileum) részleges vagy teljes hiánya sebészi beavatkozás miatt – mivel a B12 felszívódása ezen a bélszakaszon keresztül történik, ezért, ha hiányzik, az alacsony B12 szintet okoz.
    7. Az életkor előrehaladtával a tápanyag-felszívódás hatékonysága csökken. Vizsgálatok tanúsága szerint 50 éves kor felett még jó B12 ellátottságú tápanyag fogyasztása esetén is kialakul a vitaminhiány – folyamatos potlást igényelhet.

 

A B12 hiány kezelése:

  1. B12 vitamin szájon át történő visszapótlása cyanocobalamin formában, táplálékkiegészítő készítmények segítségével. Erre a feladatra azok a táplálékkiegészítők alkalmasak, amelyek 1000 – 2000 μg cyanocobalamint tartalmaznak kapszulánként. Az általunk kifejlesztett drBEZZEGH B6-9-12 táplálékkiegészítő 1000 μg cyanocobalamint tartalmaz, ezért erre a célra tökéletesen megfelel. Bizonyos esetekben a táplálékkiegészítő fogyasztása folyamatosan is indokolt lehet (vegetáriánus, vegan étrend; krónikus gyomorhurut – gasztritisz; gyomor bypass utáni állapot, illetve 50 éves életkor felett).
  2. B12 tartalmú gyógyszerrel végzett injekciós kezelés. Általában egy-két héten keresztül naponta történik meg 500 – 1000 μg cyanocobalamin beadása, amivel a kiürült raktárok feltöltése biztosítható. Az utóbbi években több közleményfelhívta a figyelmet arra, hogy a gyakran ismételt injekciós kezelés esetleg antitest-képzés kialakulásához vezethet, ami egy idő után csökkenti az injekcióval beadott B12 hatékonyságát. Egyre inkább a szájon át történő kezelést javasolják világszerte.

Tájékoztatásul: 1000 μg (mikrogramm) cianocobalamin más mértékegységben feltüntetve 1 mg-ként is (miligramm) leírható. Némely gyártók a mcg mértékegységet használják (mili-centigramm), ami azonos a mikrogrammal (μg). Sok táplálékkiegészítő vitaminkészítmény tartalmaz ugyan B12 vitamint, de igen alacsony, néhány μg (2,5 esetleg 5 vagy 10) mennyiségben. Ez sajnos nem elegendő a hiány felszámolásához, mivel vizsgálatok bizonyítják, hogy a bevitt mennyiségnek csupán 2-3 %-a szívódik fel. Ezért szükséges 1000 μg cyíanocobalamin bevitele, hogy a napi igény (mely kb 2,5 – 3 μg) végül is fel tudjon szívódni.

 

Összefoglalva:

A B12 vitaminhiány állapota sokkal gyakoribb, mint azt korában gondoltuk. Számos olyan tünet van, melyek mögött a fő kiváltó ok a B12 vitamin hiánya – ezeket a tüneteket, illetve laboratóriumi eltéréseket fontos időben felismerni.

Amennyiben a B12 hiány feltételezhető, illetve bizonyos helyzetekben laborvizsgálatokkal igazolható, akkor fontos minél hamarabb megkezdeni a B12 raktárak feltöltését. Erre a legalkalmasabb a szájon át szedhető B12 tartalmú táplálékkiegészítő, azonban lényeges, hogy legalább 500 – 1000 μg cyanocobalamint tartalmazzon a készítmény.

Bizonyos állapotokban a B12 visszapótlása folyamatosan szükséges lehet (gyomor műtöttek, cukorbetegek, vegetáriánusok), náluk a B12 táplálékkiegészítő fogyasztása állandóan javallt.

Terhesség, szoptatás ideje alatt a magzat, illetve a csecsemő B12 ellátása az édesanya szervezetén keresztül történik meg, ezért erre az időszakra fokozottan figyelnünk kell.

A szem, a látás romlását okozó látóideg-fő sorvadás (makula degeneráció), illetve szürkehályog kialakulása gyakoribb B12 hiány esetében. Feltételezzük, hogy a B12 raktárak feltöltése után ezek az állapotok mérséklődnek, esetleg javulnak.

Számos nemzetközi kutatás világított rá arra, hogy a korai szellemi leépülés, az időskori depresszió igen gyakran B12 hiány mellett alakul ki. Sajnos a B12 visszapótlása nem tudja meggyógyítani ezt az állapotot, azonban rövidebb-hosszabb ideig látványos javulást okozhat, illetve a folyamatot képes nagy mértékben lassítani.

Az emelkedett koleszterin és homocystein értékek egy része mögött alacsony B12 szint bújik meg – ezekben az esetekben a B12 vitamin visszapótlása a homocystein s a koleszterin szint csökkenéséhez, a normál tartományba jutásához vezethet. Végső soron a B12 visszapótlása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

A B12 vitamin visszapótlása szájon át, megfelelő táplálékkiegészítő segítségével 2-3 hét alatt megkezdődhet, és látványos javulást okozhat a hiányállapot tüneteiben. Foglalkozzon vele, próbálja meg, későbbiekben Ön és hozzátartozói hálásak lesznek azért, hogy időben felismerte a veszélyt, és tett is ellene. A B12 hiány veszélyes, gyakori, könnyen felismerhető, és a kiküszöbölése egyszerű. Éljen a lehetőséggel.

 

 

A drBEZZEGH B6-9-12 készítmény kapszulánként B12-vitamint (1000,0 μg cianokobalamin), B6-vitamint (8,0 mg piridoxin-5’-foszfát) és Folsavat (1000,0 μg pteroil-monoglutaminsav) tartalmazó étrendkiegészítő készítmény. Egy dobozban 30 db kapszula van.

 

Irodalom:

  1. Wong CW.:Vitamin B12 deficiency in the elderly: is it worth screening? Hong Kong Med J 2015;21:Epub DOI: 10.12809/hkmj144383
  2. Hooshmand B. et al: Homocysteine and holotranscobalamin and the risk of Alzheimer disease: A longitudinal study. Neurology 2010; 75; 1408-1414.
  3. Bezzegh, A.: A B12 vitamin és a folsav anyagcsere aktuális kérdései. MedicalOnline, 2013. 06. 24. (http://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/a_b12_vitamin_es_a_folsav_anyagcsere_aktualis_kerdesei)
  4. Stabler SP.: Vitamin B12 Deficiency. N Engl J Med 2013;368:149-60. DOI: 10.1056/NEJMcp111399